Работно задание:
- предназначение: грамота за участие в Ботевите дни 2014
- съдържание: носител на грамотата, описание на Ботевите комплекси, постигнати резултати на участника
- формат: А4
- използван софтуер: Adobe Photoshop
- изходен формат на файловете: PSD, JPG
Историята
По повод Деня на Христо Ботев, отбелязван по традиция на 2. юни, треньорите Юлиян Тодоров и Виктор Каров създават три кросфит комплекса, в чест на Ботевия подвиг и неговите четници. Началото е поставено през 2012 г. За трета поредна година, на различни места в страната, основно в София, Бургас и Варна, се провеждат състезания по Ботевите комплекси. Всички желаещи могат да се включат (повече по темата можете да прочетете във форума на BB Team). За трениращите в Залата на Юли, този път имаше специални грамоти за участието.
Подредба на съдържанието
Елементи на съдържанието, според приоритета:
- тип документ (грамота)
- изображения с ключовите моменти от пътя на Ботевата чета
- повод за връчване на документа (Ботеви дни 2014)
- имена на състезателните комплекси
- основен фитнес уред, използван в съответния комплекс
- имена на участника
- лого на Залата на Юли
- българският трикольор – представен в случая чрез знака на Геройските комплекси (поредица комплекси, посветени на герои от българската история)
- кратко описание на кросфит комплексите
- постигнат резултат на участника
- приложено скалиране на упражненията
Концепция
Да свържеш кросфита с българската история, е само по себе си амбициозна задача. Реално погледнато, между фитнеса и патриотизма няма нищо общо. Дори самата идея на пръв поглед стои абсурдно. Но не и когато подчиниш двете неща на определен дух. Дух на борба, и то съзнателна борба. Борба, в която не участват само мускулите, а и цялата душа, която носи в себе си памет за подвиг и съпричастност към историята на един народ. Една борба за свобода, а не за засилване на робството към собствената физика (ставам ли по-силен, като другите, или пак ще ми се смеят?). Това не е такава битка, от онези глупавите, дето нямат за цел нищо повече от помпане на мускули и укрепване на мачовското присъствие.
Залата на Юли е известна с бунта си против комерсиализирането на важните въпроси по темите здраве, тренировки и хранене. Преосмислянето на приоритетите е ключов момент, за да поемеш живота и здравето си в ръце. А един пълноценен живот включва и съзнание за собственото историческо минало. Сега вече темата с кросфит комплекси, посветени на Ботев, съвсем не стои толкова странно. Да вкараш фитнеса в тотално различно русло, ето това заслужава Грамота, която досега не е правена.
Снимки от историята
Важно изискване от заданието беше да се включат ликът на Ботев и подходящи снимки от историята на неговия подвиг, с които са свързани отделните състезателни комплекси. Имената на комплексите са “Корабът Радецки”, “Пътят към Околчица” и “Той не умира!”. Подбраните снимки трябваше да внасят достатъчно от духа на историята с Ботев. Затова и в крайния вариант на Грамотата, те са на централно място.
Корабът Радецки
Кросфит упражненията са подбрани така, че да се свързват с началото на бунта – превземането на кораба “Радецки” и слизането на родна земя. Основен състезателен уред е пудовката, с различно тегло, според нивото на участника. Подробно представяне и видео с изпълнението на комплекса, може да намерите на сайта на BB Team.
Пътят към Околчица
Кросфит упражненията са подбрани така, че да се свързват с прехода на четниците – от слизането на родна земя до Врачанския балкан. Основен състезателен уред е дискът, с различна тежест, според нивото на участника. Подробно представяне и видео с изпълнението на комплекса, може да намерите на сайта на BB Team.
Той не умира!
Кросфит упражненията тук изискват здрав гръб, колене и стави. Както всяко дело, в името на едно по-добро бъдеще за хората. Основен състезателен уред е отново пудовката, с различно тегло, според нивото на участника. Подробно представяне и видео с изпълнението на комплекса, може да намерите на сайта на BB Team.
Едно на ръка, че е нужен професионален опит, за да разпишеш правилно състезателните комплекси, и отделно, че трябва наистина да си много свързан с борбения дух за свобода, за да го изразиш физически.
Дизайн и разработка
В първоначалния си вариант, Грамотата беше в бяло-черно, с дребни оранжеви елементи.
Изображенията се наредиха така, че да образуват своеобразен паметник в долната част на Грамотата. Приложеният топъл филтър #ec8a00 внесе дух на архаичност, но с това и негативни асоциации на нещо отдавна отминало и погребано. За да се преодолее този ефект, в изображенията се върна до някаква степен изначалното оцветяване, а стилистиката се промени съобразно акцентуващия шрифт от заглавията, така че да стои по-съвременно и същевременно твърдо.
Оранжевото #ffa500, което е запазен цвят на Залата на Юли, се включи като фонов цвят. Елементите се пренаредиха: логото се качи горе, където му беше мястото, а снимките се умалиха. Резултатът: постигане на по-последователна стилистика и обща завършеност на визията.
Грамота получиха над 50 участници в състезанията, проведени в София: